Na blagdan sv. Elizabete Ugarske, u nedjelju 17. studenoga, mjesno bratstvo OFS-a Krnjevo proslavilo je visoku obljetnicu – 65 godina od prvih zavjeta u Bratstvu. Euharistijsko slavlje je predslavio naš provincijal Fra Tomislav Šanko. Imao je vrlo lijepu nadahnutu homiliju i potaknuo je sve nas prisutne na još bolju suradnju. Prije blagoslova, obratila se ministra s. Blaženka i pred župnom zajednicom izložila što slavimo i za to Bogu zahvaljujemo.
Susret se nastavio u dvorani. Okupilo se oko 50 braće i sestara. Susret je započet molitvom srednjeg časa u sklopu kojega je Fra Tomislav imao duhovni nagovor. S nama je bio i Fra Matija Jurišić. S. Blaženka je imala prigodni govor. Čestitala je jubilarcima. Brat Slaven je prenio Bratstvu iskustvo o susretu na Taboru gdje je bio formativni susret na nacionalnom planu. Sudjelovali su b. Anton Gržeta (nacionalni povjerenik za formaciju) i b. Slaven Kulić.
Uslijedila je prezentacija 65 godina duge povijesti Bratstva koju je pripremila s. Belica Graziani. Uz brojne fotografije i njezine komentare, prisjetili smo se kako je Gospodin gradio ovo naše zajedništvo u raznim povijesnim okolnostima. Prisjetili smo se također naših pokojnih duhovnih asistenata, braće i sestara koji su prešli prag vječnosti. Susret je nastavljen zajedničkim ručkom i druženjem uz pjesmu i svirku harmonike.
Povijest i razvoj Franjevačkog svjetovnog reda na riječkom Krnjevu od osnutka do danas (1958. – 2024.)
Franjevački svjetovni red (OFS) u Župi sv. Nikole Tavelića na riječkom Krnjevu svjedoči izvanrednu priču o ustrajnosti vjere i predanosti franjevačkom pozivu kroz više od šest desetljeća djelovanja. Povijest počinje u skromnim okolnostima male crkve na rubu grada, u naselju koje je u to vrijeme bilježilo brzi rast. Početak rada vezan je za ime mladog svećenika, p. Krste Marinova, koji je zaređen s tek 23 godine. Kao kapelan u župi, počeo je okupljati djecu i mlade, stvarajući jezgru buduće zajednice. Presudni trenutak dogodio se na Duhove 1958. kada je p. Krsto, tijekom molitve časoslova, primio jasnu unutarnju pobudu da osnuje Treći red. Iako isprva nije bio sklon toj ideji, kako je sam posvjedočio, misao je bila sve intenzivnija dok nije donio konačnu odluku o osnivanju.
Posebno je značajno da je red započeo svoje djelovanje u politički vrlo nepovoljnom razdoblju za Crkvu. Unatoč tome, 14. listopada 1958. održano je prvo primanje članova, koje se iz sigurnosnih razloga odvijalo u tajnosti nakon večernje mise. Prvi zavjeti položeni su 15. prosinca 1959., kada je osam sestara službeno pristupilo redu: Anita Bon, Anna Maria Ciceran, Anđela Hafner, Nada Jurković, Miranda Slavčić, Marija Smoković, Elvira Žmak i Kancijana Žmak.
Od 1958. do 1979. obilježeno je stalnim oprezom i diskretnim djelovanjem. Fra Jerko Valković bio je osuđen na trogodišnju zatvorsku kaznu, dok je p. Krsto bio pozivan na informativne razgovore čak 25 puta. Primanja novih članova i polaganja zavjeta održavali su se noću u dvorani ispod crkve, a kandidati su dugo praćeni i provjeravani prije primanja. Unatoč tim izazovima, zajednica je razvila različite oblike djelovanja kroz bolesničku, karitativnu i obiteljsku grupu.
Značajan preokret dogodio se 1975. imenovanjem nove uprave na čelu s Marijom Altin, koja je služila tri mandata. Pod njenim vodstvom započelo je postupno otvaranje Trećeg reda prema javnosti. Organizirane su prve duhovne vježbe u Pazinu i na Košljunu, započeo je sustavan rad s mladima koji je kasnije prerastao u Franjevačku mladež (Frama), te su pokrenuti redoviti susreti s bolesnicima koji se održavaju do danas.
Osamdesete godine donijele su nova otvaranja kroz hodočašća u Asiz i Rim, te početak regionalizacije i međunarodnog povezivanja. Zajednica je dobila priznanje kroz posjete međunarodnih ministara i sudjelovanje u audijenciji kod sv. Ivana Pavla II. Kroz godine, red je imao nekoliko duhovnih asistenata koji su značajno doprinijeli njegovom razvoju: nakon p. Krste Marinova slijedili su fra Ivo Peran, fra Anselmo Stulić, fra Veselko Grubišić, fra Klement Sršen, fra Damir Cvitić, fra Božidar Šustić, fra Tomislav Šanko, fra Petar Cvekan i fra Siniša Pucić.
Danas OFS predstavlja živu i dinamičnu zajednicu koja okuplja različite generacije vjernika. Posebno je ohrabrujuć podatak da je ove godine primljeno jedanaest novih članova, a šest ih je položilo zavjete. Zajednica je aktivna kroz razne grupe, posebno kreativnu grupu, organizira redovita hodočašća i duhovne obnove, te nastavlja karitativno djelovanje. Razlozi pristupanja redu različiti su koliko i sami članovi – od želje za življenjem po Evanđelju, preko potrebe za zajedništvom, do obiteljske tradicije. Posebno je zanimljivo kako neki članovi opisuju svoj put do OFS-a: neki su došli „po inerciji”, neki na poziv rođaka ili prijatelja, a neki potaknuti željom da aktivno sudjeluju u životu Crkve. Ova povijest pokazuje kako je jedna mala zajednica, započeta u teškim vremenima, izrasla u vibrantno bratstvo koje danas predstavlja važan dio župnog života i svjedoči o snazi ustrajnosti u vjeri i predanosti franjevačkim idealima kroz generacije vjernika.
Prezentaciju pripremljenu povodom obilježavanja 65 godina djelovanja OFS-a Krnjevo možete pogledati klikom na fotografiju.