Međunarodni Kapitul na rogožinama Reda manje braće održan je u Asizu od ponedjeljak 2. do nedjelje 8. lipnja. Prvoga dana Kapitula, u ponedjeljak 2. lipnja, dan je započeo zazivom Duha Svetoga u bazilici sv. Marije od Anđela. Zatim je generalni ministar Reda fra Massimo Fusarelli zapalio svijeću na uskrsnoj svijeći u Porcijunkuli te je ona, u pratnji svih sudionika, u procesiji prenesena u konferencijsku dvoranu Domus Pacis.
Nakon toga je generalni ministar Reda zajedno s provincijalnim ministrom Serafske provincije sv. Franje fra Franciscom Pilonijem pozdravio je sve sudionike. Zatim su predstavljeni predstavnici svih Konferencija. Tijekom uvodne mise, koju je predvodio fra Massimo Fusarelli, naglašena je važnost toga susreta koji ima svoje povijesne korijene.
„Okupljamo se ovdje oko Porcijunkule, u siromaštvu, u radosti susreta i međusobnom slušanju kako bismo prepoznali što se sviđa Gospodinu“, rekao je, među ostalim, generalni ministar te je naglasio da Kapitul predstavlja „trenutak zajedničkog razlučivanja, gdje dopuštamo Duhu da govori kroz sve glasove koji nam dolaze iz mnogih dijelova svijeta“. U popodnevnom dijelu predstavljen je prvi dio konferencija Reda.
Drugoga dana Kapitula, u utorak 3. lipnja, u jutarnjim satima predstavljene su preostale konferencije Reda, a poslijepodne, nakon vođenog obilaska Porcijunkule, kapitularcima je predstavljena metodologija rada Kapitula, tzv. metoda World Caffea. Pojašnjeno im je da će biti podijeljeni na 18 stolova te zajedno odgovarati na pitanja iz dokumenta Instrumentum Laboris, a vezano za tematska područja karizme, zajedništva i poslanja Reda.
Trećeg dana Kapitula, u srijedu 4. lipnja, prije početka rada i korištenja metode World Caffea, nagovor je održao kustod Kustodije Singapura, Malezije i Bruneja fra Derrick Yap o temi „ Obnova naše vizije: kojim karakteristikama karizme bismo se danas trebali otvoriti?“. Zatim su kapitularci započeli s radom u grupama te su bili uključeni u dijalog i raspravu o prvom tematskom području koje se odnosi na karizmu Reda. Bili su podijeljeni u 18 međunarodnih stolova te su kroz više sesija mijenjali stolove i odgovarali na zadana pitanja o karizmi Reda. Sažetak promišljanja predstavljen je na kraju dana na Plenarnoj skupštini.
Četvrtog dana Kapitula, u četvrtak 5. lipnja, sudionici Kapitula na rogožinama obradili su drugo tematsko područje vezano za zajedništvo i stil malenosti u današnjem svijetu. Polaznu točku za razmišljanje ponudila je s. Therese Myriam, opatica koletinskih klarisa u Asizu. Tijekom rada u grupama, promišljalo se o formaciji te važnosti početne i trajne formacije u kontekstu transformacije načina življenja franjevačkih vrijednosti u svakodnevnom životu.
Druga dimenzija o kojoj se promišljalo je suradnja unutar Franjevačke obitelji i poziv na življenje istinskoga zajedništva. Treća dimenzija o kojoj se promišljalo je konkretna predanost pravdi, miru i očuvanju stvorenoga i kako djelovanje u tim područjima može obogatiti franjevačku karizmu. Na kraju rada u grupama, kao i prethodnog dana, sažetak promišljanja sudionika predstavljen je na Plenarnoj skupštini.
Peti dan Kapitula, u petak 6. lipnja, Kapitul je bio posvećen trećem tematskom području o prihvaćanju budućnosti, svjedočanstvu i poslanju Reda. Uvodno promišljanje održao je profesor i pisac Eduardo Santos Ribón Badillo sa Sveučilišta sv. Bonaventure u Cartageni u Kolumbiji. U izlaganju je govorio o siromaštvu, integralnoj ekologiji, prevladavanju polarizacije i izgradnje mira, otvorenosti prema laicima i važnosti socijalnog nauka Crkve.
U radu po grupama, kapitularci su promišljali o konceptu „Crkve u izlasku“ i njezinoj povezanosti s franjevačkom karizmom, iskustvima zajedničke misije koja su ojačala osjećaj bratstva u zajednici te o važnosti bratskih odnosa kao izvora motivacije i podrške u teškim vremenima. Kao i prethodnog dana, sažetak promišljanja sudionika predstavljen je na Plenarnoj skupštini na kraju dana te je time zaključen radni dio po grupama.
Šestog dana Kapitula, u subotu 7. lipnja, kapitularci su zajedno hodočastili u Asiz te posjetili baziliku sv. Franje i baziliku sv. Klare te molili na grobovima svetaca. Također, zajedno su molili pred križem sv. Damjana u bazilici sv. Klare. U popodnevnom dijelu kapitularcima je predstavljen nacrt Dokumenta te su u grupnom radu imali priliku komentirati nacrt Dokumenta i sugerirati izmjene. U večernjim satima, sudionici Kapitula sudjelovali su u molitvi krunice u bazilici sv. Marije od Anđela na različitim jezicima. Molitva je završila procesijom unutar bazilike.
Posljednjeg dana Kapitula, na svetkovinu Pedesetnice, u nedjelju 8. lipnja, dan je započeo predstavljanjem i izglasavanjem Završnog dokumenta Kapitula. Nakon toga, tajnik Kapitula fra Juan Isidro Aldana zahvalio je svim sudionicima i suradnicima koji su to omogućili. Zatim je generalni ministar fra Massimo Fusarelli u završnom govoru izrazio zadovoljstvo napretkom Kapitula, naglasivši da je susret otvorio „novo svjetlo na samu karizmu“. Fra Massimo je naglasio važnost održavanja sinodalne dinamike unutar Franjevačke obitelji, dijaloga i slušanja, naznačujući da će ovo iskustvo utjecati na pripremu sljedećeg generalnog kapitula.
Kapitul je završio svečanom euharistijom u bazilici sv. Marije od Anđela, koju je predvodio generalni vikar Reda fra Ignacio Ceja. Tijekom propovijedi podsjetio je na duboko značenje slavljenja toga trenutka u Porcijunkuli. „Ovog tjedna okupili smo se ovdje blizu Porcijunkule, tijekom ovih dana devetnice ususret Duhovima, kako bismo slušali jedni druge, razgovarali i u sinodalnom duhu razlučivali o našem životu i poslanju danas, kako bismo zaista mogli biti proročki znak za naš svijet“, rekao je, među ostalim, fra Ignacio.
Kapitul je okupio 150 sudionika iz različitih dijelova svijeta, uključujući franjevce, redovnice Franjevačke obitelji, članove Frame i Franjevačkog svjetovnog reda te laike, koji su zajedno u duhu sinodalnosti razlučivali život i poslanje Reda u današnjem svijetu. Svaku Konferenciju Reda predstavljao je devetero članova. Uz radni dio Kapitula, kapitularci su svakodnevno zajedno slavili misu te molili po jezičnim skupinama, a u večernjim satima su održana neformalna druženja i upoznavanje.
Završetkom Kapitula, sudionici se vraćaju u svoje zemlje s obnovljenom predanošću da „budu znakovi nade i proročanstvo zajedništva i mira“, spremni provesti zaključke donesene tijekom ovih dana intenzivnog rada i bratskog suživota.
Predstavnici Konferencije sv. Jeronima, koja obuhvaća provincije i kustodije u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sloveniji, predstavljali su kustod Franjevačke kustodije sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru fra Tomislav Šanko, fra Perica Ostojić iz Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije sa sjedištem u Mostaru, fra Antonio Gašić iz Franjevačke provincije sv. Križa – Bosna Srebrena sa sjedištem u Sarajevu, fra Samuel Azemi iz Franjevačke kustodije sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru, fra Ante Prološčić iz Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja sa sjedištem u Splitu, s. Kornelija Zorić iz Družbe sestara franjevki od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika, s. Samuela Klaić iz Družbe školskih sestara franjevki Krista Kralja iz Sarajeva, doministar Nacionalnog vijeća Franjevačkog svjetovnog reda u Bosni i Hercegovini Zlatko Špoljarević i laikinja Hana Kilijan. Završni dokument Kapitula na rogožinama razmatrat će se na Plenarnom vijeću Reda koje se održava u Asizu od nedjelje 8. do četvrtka 12. lipnja.
Foto: ofm.org