„Ljekarna Male braće. 700 godina zdravlja Dubrovčana“ autora dr. fra Stipe Nosića predstavljena je u srijedu, 11. listopada u crkvi franjevačkog samostana Male braće u Dubrovniku. O knjizi je, uz autora, govorio dr. fra Rafael Romić, a moderator je bio gvardijan samostana fra Veselko Grubišić. Objavljivanje ove knjige uvod je u slavlje 700. obljetnice Ljekarne Male braće u Dubrovniku što će biti svečano obilježeno na isti datum za mjesec dana, uvodno je kazao gvardijan Grubišić.
„’Ljekarnici su najdostupniji dio zdravstva“, nekoć i danas, citirao je fra Rafael misao predsjednika Hrvatskog farmaceutskog društva Daria Takača. U svom izlaganju kazao je, uz ostalo, da je i prije gradnje samostana Grad očito imao želju da se franjevci bave ljekarništvom, te im je darovao vrt unutar zidina, skupocjen prostor kojeg nisu imali ni dominikanci niti ijedan od osam ženskih samostana u kojima je tada živjelo dvije stotine redovnica. Detaljnije je govorio o samom sadržaju knjige koja je tiskana u dvije tisuće primjeraka.
Autor Nosić je objasnio da je knjiga tiskana prije mjesec dana, ali se za njezino predstavljanje čekao trenutak kad će u samostanu boraviti veći broj franjevaca jer je ovo za franjevačku zajednicu vrijedna priča. Objasnio je nastajanje knjige te dodao kako je poticaj za sve bio poziv njemačkog novinara Andreasa Zieglera, koji je pisao članak za časopis njemačkog Društva za povijest ljekarništva, te se zanimao za ljekarnu samostana Male braće. U prilog tezi da su se franjevci i prije nego što su došli u Dubrovnik bavili ljekarništvom, fra Stipe je nazočnima pokazao reljef sv. Marije Magdalene, zaštitnice ljekarnika, koji se nalazi na propovjedaonici koja je u crkvu donesena nakon potresa.
Nazočnima se obratio i provincijal Franjevačke provincije svetog Jeronima fra Andrija Bilokapić, koji se u samostanu zajedno s drugom subraćom nalazi na duhovnim vježbama. Podsjetio je sve na boravak sv. Franje na području Dalmacije, kao i franjevački duh koji se brine i za duhovno i za tjelesno zdravlje čovjeka.
U stručnim farmaceutskim krugovima prihvaćeno je mišljenje kako je Ljekarna Male braće osnovana 1317. godine, u isto vrijeme kad su franjevci izgradili svoj samostan unutar zidina Grada. Franjevci su uvijek brižno vodili računa ne samo o duhovnom nego i tjelesnom zdravlju Dubrovčana, o čemu svjedoči i postojanje ljekarne. Prvi poznati ljekarnik u ovoj ljekarni bio je fra Ivan, a posljednji fra Justin Velnić. Tijekom stoljeća je uvijek bio ljekarnika na glasu po stručnosti kojima su se Dubrovčani s pouzdanjem obraćali. U knjizi se mogu naći i podaci o svjetskim državnicima koji su tijekom posjeta Dubrovniku obilazili i ljekarnu. Jedan od njih je nobelovac Bernard Shaw, a u knjizi se nalazi i fotografija Jacqueline Kennedy za vrijeme njezinog posjeta samostanu.
„Pogled u 700 godina postojanja Ljekarne ujedno je pogled u 700 godina nazočnosti franjevaca unutar zidina grada Dubrovnika“, napisao je u recenziji bivši provincijal dr. fra Bernardin Škunca. Kako je i sam sv. Franjo bio okrenut svim malenima, bolesnima i nevoljnima nije ni čudno da su i franjevci nastavili taj njegov duh. U počecima Rada franjevci su, poput utemeljitelja, njegovali gubavce i druge bolesnike, pa su čak išli i u bolnice to raditi.
Ljekarna je morala pokazivati izvrsnost na sve načine jer je prezentirala i Dubrovačku Republiku. Sačuvala je povijesni kontinuitet, unatoč više pokušaja zatvaranja, što je čini jedinstvenom ustanovom takve vrste u svijetu. U početku je bila aromatorij, ali se vrlo brzo razvila u ljekarnu. Više puta je mijenjala lokacije, ali je uvijek bila u službi liječenja kako samih franjevaca tako i Dubrovčana i svih koji su tu dolazili tražiti pomoć. U Domovinskom ratu doživjela je granatiranje, ali je ostala čitava.
Knjiga „Ljekarna Male braće. 700 godina zdravlja Dubrovčana“ ima 112 stranica, a podijeljena je na pet poglavlja: Iz povijesti ljekarne, O ljekarnicima, Muzej stare ljekarne, Neki eksponati stare ljekarne i Zanimljivosti o ljekarni. Recenzenti su akademik Luko Paljetak i dr. fra Bernardin Škunca. Uz uvod i zaključak u knjizi se nalazi i popis literature, a opremljena je i brojnim fotografijama i faksimilima. Izvedbama na gitari predstavljanje knjige u prepunoj crkvi popratio je Pero Škobelj.
Angelina Tadić